
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 7 V |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Quiescent Current | 1.3 mA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switching Frequency | 700 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
Stock: 122
Distributors
pcbx
Unit Price$2.28038
Ext.Price$2.28038
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.28038 | $2.28038 |
| 10 | $1.91213 | $19.12130 |
| 25 | $1.74852 | $43.71300 |
| 50 | $1.59891 | $79.94550 |
| 100 | $1.46208 | $146.20800 |
| 300 | $1.40747 | $422.24100 |
| 500 | $1.35490 | $677.45000 |
| 1000 | $1.30746 | $1307.46000 |
